ZĄBKI PRZEDSZKOLAKÓW Z SZADŁOWIC LŚNIĄ!

 

Przedszkole nasze przystąpiło do projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Podczas realizacji zadań celem zarówno naszym, jak i projektowym było obniżenie występowania próchnicy zębów u dzieci, poprawa zdrowia jamy ustnej oraz wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej dzieci.

Podczas realizacji zadań projektowych nasze przedszkolaczki uczestniczyły w wielu zajęciach dotyczących higieny jamy ustnej. Otrzymały także szczoteczki i pasty, aby móc każdego dnia uczyć się prawidłowo myć zęby. Podsumowaniem projektu była zorganizowana 29.04. wycieczka do Gniewkowa, podczas której odwiedziliśmy gabinet stomatologa, gdzie odbył się przegląd jamy ustnej dzieci. Następnie byliśmy gośćmi Pana Doktora Tadeusza Derezińskiego, który oprowadził nas po gabinetach ośrodka zdrowia „Esculap”, zorganizował spotkanie z paniami pielęgniarkami oraz w ciekawy sposób opowiedział dzieciom o konieczności dbania o własne zdrowie oraz higienę osobistą. Maluchy były zaciekawione, zadowolone, a co najważniejsze zostały tak miło przyjęte, że nie bały się lekarzy i stomatologa.

Kolejnym punktem wycieczki, który zrealizowaliśmy była wizyta w Bibliotece Miejskiej w Gniewkowie oraz w M-GOKSiR. Tam czekały na nas liczne niespodzianki, przygotowane przez pracowników: bardzo ciekawa lekcja biblioteczna, zajęcia ruchowe, a także ciepła herbatka, słodki poczęstunek i bardzo, bardzo miła atmosfera. Ten punkt wycieczki był kontynuacją szkolnego projektu „Książki naszych marzeń”.

Podczas wyjazdu dzieci miały wypełniony czas od godziny 8.00 do 12.00. Były szczęśliwe, zachwycone wieloma rzeczami, a co najważniejsze okazało się, że zapamiętały dużo cennych informacji dotyczących wypożyczania książek, korzystania z biblioteki, czytelni oraz to, że codziennie należy dbać o higienę osobistą, nie zapominając oczywiście o szczotkowaniu zębów.

Pragniemy szczególnie gorąco podziękować Panu Tadeuszowi Derezińskiemu, który zorganizował dla nas „zdrowotną” część wycieczki, a także pracownikom biblioteki i M-GOKSiR w Gniewkowie za bardzo ciekawe zajęcia i miłą atmosferę.

 

 

.

 

.